Logga in som Plusmedlem här på plus.elevspel.se eller gå till Verbböjning och spanska fraser på www.elevspel.se för att spela med annonser.
Senaste händelserna i detta spel
Öva spanska verb i presens, vardagliga fraser, ordföljd i enkla meningar samt att presentera dig själv, tala om vem något tillhör och berätta vad du gör.
Instruktioner till Verbböjning och spanska fraser
I spanska böjs verben olika beroende på vem som gör något. Här repeterar du presens av regelbundna verb som slutar på -ar, -er och -ir, till exempel hablar, comer och vivir, samt några av de vanligaste oregelbundna verben: ser (vara), estar (vara/befinna sig), tener (ha) och ir (gå/åka).
Spelet tränar också vardagliga fraser, ordföljd i enkla meningar och små ord som de, con och a. Det passar som repetition efter ett arbetsområde om verb och presentation, som förberedelse inför prov eller som självständig övning. Läraren kan använda spelet för att se vilka verbformer klassen behöver arbeta mer med.
Spelet utgår ifrån att du kan böja regelbundna verb och några få former av t ex ser, ir, tener och estar.
1. Para ihop verbformer
Länka ihop - Nivån innehåller 30 uppgifter, men det visas max 10 uppgifter per spelomgång. Spelarens uppgift är att länka ihop de 10 frågorna i de färgade rutorna med de mest passande svaren bland de vita rutorna. Varje färgad ruta kan bara länkas ihop med en vit ruta och tvärtom. Eleven får feedback på sina länkningar Före inlämning. Eleven har 3 hjärtan som ger eleven en ny chans på missade länkar under en spelomgång. Frågorna har talsyntes på spanska. Svaren har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven länkat alla rutor rätt har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta länkarna - och spelaren får försöka klara nivån igen.2. Sortera orden i rätt ordning
Sortera - Nivån innehåller 10 uppgifter och alla tränas varje spelomgång. Spelarens uppgift är att dra bitarna till sina rätta ställen i ordningen. Eleven har 3 hjärtan som ger eleven en ny chans på missade uppgifter under en spelomgång. Det finns ingen tidsgräns. När eleven ordnat alla bitar rätt har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Ge upp – då visas rätt ordning – och spelaren får försöka klara nivån igen.3. Fyll i rätt ord i meningen (Lucktexter)
Lucktext - Nivån innehåller 10 lucktexter och alla tränas varje spelomgång. Lucktexternas ordning slumpas varje spelomgång. I spelet får eleven 10 uppgifter med texter där vissa ord eller tal dolts. Dessa ord eller tal har ersatts med fält där eleven antingen ska fylla i rätt ord, eller välja rätt ord i en lista. Ibland visas ett frågetecken ? efter fältet - om spelaren klickar på det så visas en ledtråd till vad som efterfrågas. En lucktext kräver oftast att läsaren förstår sammanhanget i texten för att kunna fylla i rätt ord. Det kan därför vara nödvändigt att läsa texten flera gånger. Eleven har 3 hjärtan (försök) på varje lucktext. Eleven har 3 hjärtan som ger eleven en ny chans på missade lucktexter under en spelomgång. Lucktexterna har talsyntes på spanska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven fyllt i alla luckor rätt har spelomgången klarats. Är någon lucka för svår går det att klicka på knappen Avbryt - då visas vad som ska stå i alla luckor - och spelaren får försöka klara lucktexten igen.Beräkning av kunskapspoäng och medaljer
- Bronsmedalj: efter 2 avklarade omgångar.
- Silvermedalj: efter 5 avklarade omgångar.
- Guldmedalj: efter 10 avklarade omgångar.