Medeltiden - kristendomen

1
0 av 10 klarat
10
5
2
1
Hitta orden
Bokstavsbräde
2
0 av 10 klarat
10
5
2
1
gissa rätt ord
Flervalsfrågor Ganska svår
3
0 av 10 klarat
10
5
2
1
Gissa ordet
Lite svår
Vill du spela låsta spelnivåer?
Logga in som Plusmedlem här på plus.elevspel.se eller gå till Medeltiden - kristendomen på www.elevspel.se för att spela med annonser.
Spara
Kommentera
Dela

Senaste händelserna i detta spel

Någon fick alla rätt på nivå 2. gissa rätt ord.
21 timmar sedan efter 1 minuts spelande.
Någon fick 4 missar på nivå 3. Gissa ordet.
21 timmar sedan efter 18 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 3. Gissa ordet.
21 timmar sedan efter 18 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 2. gissa rätt ord.
21 timmar sedan efter 4 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 2. gissa rätt ord.
21 timmar sedan efter 19 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 2. gissa rätt ord.
21 timmar sedan efter 1 minuts spelande.
Någon hade problem på nivå 2. gissa rätt ord.
21 timmar sedan efter 1 minuts spelande.
Någon fick ut alla orden på nivå 1. Hitta orden.
21 timmar sedan efter 6 minuters spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Hitta orden.
22 timmar sedan efter 3 minuters spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Hitta orden.
22 timmar sedan efter 18 minuters spelande.

Medeltiden - fokus på hur kristendomen kom till norden och vilka förändringar det medförde.

Spelet Medeltiden - kristendomen

Instruktioner till Medeltiden - kristendomen

Medeltiden - fokus på hur kristendomen kom till norden och vilka förändringar det medförde. Missionärer, katolska kyrkan, m.m.

1. Hitta orden

BokstavsbrädeBokstavsbräde - Nivån innehåller 11 ord, men det visas max 10 ord per spelomgång. Spelaren visas ett bräde bestående av bokstäver i ett rutnät och ska dra med muspekaren eller fingret över bokstäverna tills ordet hittats. Orden som ska hittas är förlagda på brädet som läsbara ord och de listas i klartext bredvid ordbrädet. Klarar eleven att hitta alla sökta orden har spelomgången vunnits. Det finns ingen tidsgräns. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta orden - och spelaren får försöka klara nivån igen.

2. gissa rätt ord

FlervalsfrågorFlervalsfrågor - Nivån innehåller 14 frågor, men det visas max 10 uppgifter per spelomgång. Till varje fråga får spelaren tre svarsalternativ. Endast ett av dessa är rätt. Det gäller för spelaren att hitta det rätta alternativet. Eleven har 3 hjärtan (extraliv) som räddar eleven. Det finns ingen tidsgräns. När eleven valt alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.

3. Gissa ordet

Gissa ordGissa ord - Nivån innehåller 11 ord, men det visas max 1 ord per spelomgång. Här gäller det för eleven att hitta det sökta ordet eller meningen genom att föreslå bokstäver från alfabetet. Om den föreslagna bokstaven finns i det efterfrågade ordet fylls bokstaven in på rätt plats i luckorna. Om bokstaven inte finns i ordet så smäller en ballong. Klarar eleven att gissa rätt bokstäver och hitta ordet innan alla 5 ballonger tar slut har spelrundan vunnits. På sista försöket aktiveras en knapp så att spelaren kan få en ledtråd till ordet som gissas. Det finns ingen tidsgräns. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas det rätta ordet - och spelaren får försöka klara nivån igen.

Beräkning av kunskapspoäng och medaljer

Varje avklarad spelnivå i Medeltiden - kristendomen ger 1 kunskapspoäng. Du kan samla maximalt 3 kunskapspoäng genom att klara alla 3 nivåer.
I spelet Medeltiden - kristendomen kan du totalt få 9 medaljer. Medaljer delas ut baserat på hur många gånger du har klarat en nivå:
  • Bronsmedalj: efter 2 avklarade omgångar.
  • Silvermedalj: efter 5 avklarade omgångar.
  • Guldmedalj: efter 10 avklarade omgångar.
Kunskapspoäng ges endast för nivåer som du inte har klarat tidigare, det vill säga de nivåer som ännu inte har förbockade gröna cirklar. Även efter att du har klarat en nivå och fått både kunskapspoäng och medaljer kan du fortsätta träna på den, men det ger inga fler kunskapspoäng eller medaljer.

Ytterligare spelinformation

Ämne
Historia
Målgrupp
Årskurs 4 - Årskurs 6
Spelskapare
En användare (id 285144)
Senast uppdaterat
2023-02-14
Publicerat online
2023-02-14
Unikt id
16678
Sparat av
0-5 användare
Operativsystem
Webbläsare
Pris
Gratis

Recensioner

3.9
Totalt 302
5
180
4
34
3
20
2
18
1
50

Rapportera

Om du hittar ett stavfel eller annat som borde rättas till får du gärna ta kontakt med spelskaparen eller oss på Elevspel.

Skriv en kommentar nedan för att kontakta spelskaparen eller

Kommentarer

Logga in för att skriva en kommentar.
Det finns totalt 7 kommentarer om detta kunskapsspel.

Anonym
21 oktober 2025 14:15
Jag tycker att den va bra för att man lärde sig om kristendomen på medeltiden.
Anonym
23 maj 2025 10:28
roligt med hitta ord kanske göra det lite lättare
R
Ravelvafel
12 april 2025 18:57
Detta är ett bra hemsida för att det gör så att det blir lättare och roligare kunskap inför prov/ läxförhör
S
Slay girl💕
20 november 2024 13:12
Jag gillar det här spelet. Speciellt nummer👍
B
Boko
8 februari 2024 14:12
Väldigt roligt, men det hade varit bättre med fler frågor och ballonger
B
Boko
8 februari 2024 09:15
Väldigt roligt, men det hade varit bättre med fler frågor och ballonger
J
Jag
14 september 2023 13:13
Perfekt 4/5 Eftersom Man Lär Sig Mycket Gjorde Så Jag Visste Mer I Historia
Fler fördelar som plusmedlem