Vill du spela låsta spelnivåer?
Logga in som Plusmedlem här på plus.elevspel.se eller gå till Ord i skolan på www.elevspel.se för att spela med annonser.
Logga in som Plusmedlem här på plus.elevspel.se eller gå till Ord i skolan på www.elevspel.se för att spela med annonser.
Senaste händelserna i detta spel
Någon fick alla rätt på nivå 2. Länka ihop (Svenskt och engelskt ord).
6 timmar sedan efter 41 sekunders spelande.
Någon fick 10 missar och 21 drag på nivå 3. Ordmemory.
6 timmar sedan efter 1 minuts spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 1. Lätt (Välj engelsk översättning).
6 timmar sedan efter 40 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 1. Lätt (Välj engelsk översättning).
6 timmar sedan efter 33 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 2. Länka ihop (Svenskt och engelskt ord).
6 timmar sedan efter 50 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 1. Lätt (Välj engelsk översättning).
6 timmar sedan efter 27 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 1. Lätt (Välj engelsk översättning).
6 timmar sedan efter 29 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 1. Lätt (Välj engelsk översättning).
6 timmar sedan efter 37 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 1. Lätt (Välj engelsk översättning).
6 timmar sedan efter 30 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 1. Lätt (Välj engelsk översättning).
6 timmar sedan efter 36 sekunders spelande.
Här övar vi engelska ord som har något med skolan att göra.
Instruktioner till Ord i skolan
Eleven får öva engelska ord som har något med skolan att göra, så som saker i klassrummet, skolämnen och personer på skolan.
1. Lätt (Välj engelsk översättning)
Flervalsfrågor - Nivån innehåller 8 frågor (varav 3 har bild) och alla tränas varje spelomgång. Till varje fråga får spelaren tre svarsalternativ. Endast ett av dessa är rätt. Det gäller för spelaren att hitta det rätta alternativet. Eleven har 3 hjärtan (extraliv) som räddar eleven. Frågorna har talsyntes på svenska. Svaren har talsyntes på engelska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven valt alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.2. Länka ihop (Svenskt och engelskt ord)
Länka ihop - Nivån innehåller 8 frågor och alla tränas varje spelomgång. Spelarens uppgift är att länka ihop de 8 frågorna i de färgade rutorna med de mest passande svaren bland de vita rutorna. Varje färgad ruta kan bara länkas ihop med en vit ruta och tvärtom. Eleven får feedback på sina länkningar före inlämning och har 3 försök på sig att få alla länkar rätt. Frågorna har talsyntes på svenska. Svaren har talsyntes på engelska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven länkat alla rutor rätt har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta länkarna - och spelaren får försöka klara nivån igen.3. Ordmemory
Memory - Nivån innehåller 8 par (bestående av ord som paras ihop med andra ord) och alla tränas varje spelomgång. Elevens uppgift är att hitta två kort som hör ihop. Hittas två spelkort som hör ihop tas de bort från spelplanen. Spelomgången är klar när alla 8 kortpar har hittats och memoryt har tömts på spelkort. Det finns ingen tidsgräns. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas vilka kortpar som hör ihop - och spelaren får försöka klara nivån igen.4. Mellan (Skriv engelsk översättning)
Frågor med fritextsvar - Nivån innehåller 8 frågor (varav 3 har bild) och alla tränas varje spelomgång. Eleven måste skriva det rätta svaret helt själv och har 3 försök på sig att skriva rätt ord eller mening i varje uppgifts textfält som inte är skiftlägeskänsliga. Eleven får feedback på varje knapptryckning för att underlätta att skriva rätt svar. Vid korrekt inmatning blir texten grön och vid felaktig blir texten röd. Frågorna har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven skrivit alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.Beräkning av kunskapspoäng och medaljer
Varje avklarad spelnivå i Ord i skolan ger 1 kunskapspoäng. Du kan samla maximalt 4 kunskapspoäng genom att klara alla 4 nivåer.
I spelet Ord i skolan kan du totalt få 12 medaljer. Medaljer delas ut baserat på hur många gånger du har klarat en nivå:
- Bronsmedalj: efter 2 avklarade omgångar.
- Silvermedalj: efter 5 avklarade omgångar.
- Guldmedalj: efter 10 avklarade omgångar.
Kunskapspoäng ges endast för nivåer som du inte har klarat tidigare, det vill säga de nivåer som ännu inte har förbockade gröna cirklar. Även efter att du har klarat en nivå och fått både kunskapspoäng och medaljer kan du fortsätta träna på den, men det ger inga fler kunskapspoäng eller medaljer.
Liknande spel
Ytterligare spelinformation
Recensioner
Rapportera
Om du hittar ett stavfel eller annat som borde rättas till får du gärna ta kontakt med spelskaparen eller oss på Elevspel.
Kommentarer
Logga in för att skriva en kommentar.
Det finns totalt 3 kommentarer om detta kunskapsspel.
H
18 juni 2019 13:03
M
30 maj 2018 20:48
N
15 februari 2018 12:45