Vill du spela låsta spelnivåer?
Logga in som Plusmedlem här på plus.elevspel.se eller gå till Verbet är: am - is - are på www.elevspel.se för att spela med annonser.
Logga in som Plusmedlem här på plus.elevspel.se eller gå till Verbet är: am - is - are på www.elevspel.se för att spela med annonser.
Senaste händelserna i detta spel
Någon hade problem på nivå 6. Skriv själv 2 (Inga fel).
32 minuter sedan efter 11 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 6. Skriv själv 2 (Inga fel).
32 minuter sedan efter 2 minuters spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 6. Skriv själv 2 (Inga fel).
35 minuter sedan efter 34 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 6. Skriv själv 2 (Inga fel).
36 minuter sedan efter 18 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 6. Skriv själv 2 (Inga fel).
36 minuter sedan efter 11 sekunders spelande.
En elev fick alla rätt på nivå 1. Fyll lucka 1 (Välj rätt).
41 minuter sedan efter 34 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 6. Skriv själv 2 (Inga fel).
15 timmar sedan efter 42 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 6. Skriv själv 2 (Inga fel).
15 timmar sedan efter 38 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 5. Skriv själv 1 (Inga fel).
15 timmar sedan efter 1 minuts spelande.
Någon hade problem på nivå 5. Skriv själv 1 (Inga fel).
15 timmar sedan efter 1 minuts spelande.
Grammatikövning till engelskans motsvarighet till ordet "är" dvs. am - is - are.
Instruktioner till Verbet är: am - is - are
Är heter på engelska am, is eller are. Här får du träna på att välja rätt form.
I am = Jag är
You are = Du är
He is = han är
She is = hon är
It is = den/det är
We are = vi är
You are = ni är
They are = de är
We/You/They are.
1. Fyll lucka 1 (Välj rätt)
Flervalsfrågor - Nivån innehåller 9 frågor och alla tränas varje spelomgång. Till varje fråga får spelaren tre svarsalternativ. Endast ett av dessa är rätt. Det gäller för spelaren att hitta det rätta alternativet. Eleven har 3 hjärtan (extraliv) som räddar eleven. Det finns ingen tidsgräns. När eleven valt alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.2. Fyll lucka 2 (Välj rätt)
Flervalsfrågor - Nivån innehåller 6 frågor och alla tränas varje spelomgång. Till varje fråga får spelaren tre svarsalternativ. Endast ett av dessa är rätt. Det gäller för spelaren att hitta det rätta alternativet. Eleven har 3 hjärtan (extraliv) som räddar eleven. Det finns ingen tidsgräns. När eleven valt alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.3. Skriv själv 1 (Feedback inmatning)
Frågor med fritextsvar - Nivån innehåller 9 frågor och alla tränas varje spelomgång. Eleven måste skriva det rätta svaret helt själv och har 3 försök på sig att skriva rätt ord eller mening i varje uppgifts textfält som inte är skiftlägeskänsliga. Eleven får feedback på varje knapptryckning för att underlätta att skriva rätt svar. Vid korrekt inmatning blir texten grön och vid felaktig blir texten röd. Det finns ingen tidsgräns. När eleven skrivit alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.4. Skriv själv 2 (Feedback inmatning)
Frågor med fritextsvar - Nivån innehåller 6 frågor och alla tränas varje spelomgång. Eleven måste skriva det rätta svaret helt själv och har 3 försök på sig att skriva rätt ord eller mening i varje uppgifts textfält som inte är skiftlägeskänsliga. Eleven får feedback på varje knapptryckning för att underlätta att skriva rätt svar. Vid korrekt inmatning blir texten grön och vid felaktig blir texten röd. Det finns ingen tidsgräns. När eleven skrivit alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.5. Skriv själv 1 (Inga fel)
Frågor med fritextsvar - Nivån innehåller 9 frågor och alla tränas varje spelomgång. Eleven måste skriva det rätta svaret helt själv och har 1 försök på sig att skriva rätt ord eller mening i varje uppgifts textfält som inte är skiftlägeskänsliga. Eleven får feedback på varje knapptryckning för att underlätta att skriva rätt svar. Vid korrekt inmatning blir texten grön och vid felaktig blir texten röd. Det finns ingen tidsgräns. När eleven skrivit alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.6. Skriv själv 2 (Inga fel)
Frågor med fritextsvar - Nivån innehåller 6 frågor och alla tränas varje spelomgång. Eleven måste skriva det rätta svaret helt själv och har 1 försök på sig att skriva rätt ord eller mening i varje uppgifts textfält som inte är skiftlägeskänsliga. Eleven får feedback på varje knapptryckning för att underlätta att skriva rätt svar. Vid korrekt inmatning blir texten grön och vid felaktig blir texten röd. Det finns ingen tidsgräns. När eleven skrivit alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.Beräkning av kunskapspoäng och medaljer
Varje avklarad spelnivå i Verbet är: am - is - are ger 1 kunskapspoäng. Du kan samla maximalt 6 kunskapspoäng genom att klara alla 6 nivåer.
I spelet Verbet är: am - is - are kan du totalt få 18 medaljer. Medaljer delas ut baserat på hur många gånger du har klarat en nivå:
- Bronsmedalj: efter 2 avklarade omgångar.
- Silvermedalj: efter 5 avklarade omgångar.
- Guldmedalj: efter 10 avklarade omgångar.
Kunskapspoäng ges endast för nivåer som du inte har klarat tidigare, det vill säga de nivåer som ännu inte har förbockade gröna cirklar. Även efter att du har klarat en nivå och fått både kunskapspoäng och medaljer kan du fortsätta träna på den, men det ger inga fler kunskapspoäng eller medaljer.
Liknande spel
Ytterligare spelinformation
Recensioner
Rapportera
Om du hittar ett stavfel eller annat som borde rättas till får du gärna ta kontakt med spelskaparen eller oss på Elevspel.
Kommentarer
Logga in för att skriva en kommentar.
Det finns totalt 28 kommentarer om detta kunskapsspel.
O
14 mars 2025 10:58
B
14 mars 2025 10:58
B
12 mars 2025 10:07
B
11 mars 2025 09:04
H
10 mars 2025 08:55
31 augusti 2022 09:33
S
26 januari 2022 13:08
G
26 augusti 2021 09:53
21 januari 2021 10:46
H
24 mars 2020 21:31
N
18 november 2019 13:42
L
11 november 2019 11:05
S
19 oktober 2018 10:46
V
3 oktober 2018 13:50
R
17 september 2018 11:22
E
19 augusti 2018 10:10
M
4 juli 2018 08:13
L
13 mars 2018 18:35
C
4 september 2017 13:31
J
7 oktober 2016 08:59
N
8 september 2016 14:22
S
29 augusti 2016 15:04
10 maj 2016 09:08
J
9 maj 2016 19:19
F
9 februari 2016 10:52
T
25 september 2015 11:05
1 juni 2015 18:10
D
22 oktober 2014 10:45