Vill du spela låsta spelnivåer?
Logga in som Plusmedlem här på plus.elevspel.se eller gå till Dags för plural och genitiv på www.elevspel.se för att spela med annonser.
Logga in som Plusmedlem här på plus.elevspel.se eller gå till Dags för plural och genitiv på www.elevspel.se för att spela med annonser.
Senaste händelserna i detta spel
Någon hade problem på nivå 2. Plural eller genitiv.
4 timmar sedan efter 40 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 3. Kattens leksaker.
4 timmar sedan efter 7 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 3. Kattens leksaker.
4 timmar sedan efter 9 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 2. Plural eller genitiv.
4 timmar sedan efter 37 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 2. Plural eller genitiv.
5 timmar sedan efter 14 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 2. Plural eller genitiv.
5 timmar sedan efter 7 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 1. Skriv substantivet i plural.
5 timmar sedan efter 40 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 3. Kattens leksaker.
7 timmar sedan efter 29 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 1. Skriv substantivet i plural.
7 timmar sedan efter 1 minuts spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 2. Plural eller genitiv.
7 timmar sedan efter 24 sekunders spelande.
Det är svårt att skilja på plural och genitiv men nu kommer lösningen.
Instruktioner till Dags för plural och genitiv
Träna på substantiv i plural, verb i tredjeperson singular och genitivapostrof. När du känner att du har koll kan du prova lucktexten - men se upp för den är lurig då den har båda med.
1. Skriv substantivet i plural
Frågor med fritextsvar - Nivån innehåller 10 frågor och alla tränas varje spelomgång. Eleven måste skriva det rätta svaret helt själv och har obegränsat antal försök på sig att skriva rätt ord eller mening i varje uppgifts textfält som inte är skiftlägeskänsliga. Eleven får feedback på varje knapptryckning för att underlätta att skriva rätt svar. Vid korrekt inmatning blir texten grön och vid felaktig blir texten röd. Frågorna har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven skrivit alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.2. Plural eller genitiv
Flervalsfrågor - Nivån innehåller 4 frågor och alla tränas varje spelomgång. Till varje fråga får spelaren tre svarsalternativ. Endast ett av dessa är rätt. Det gäller för spelaren att hitta det rätta alternativet. Eleven har 3 hjärtan (extraliv) som räddar eleven. Frågorna har talsyntes på svenska. Svaren har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven valt alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.3. Kattens leksaker
Lucktext - Nivån innehåller 1 lucktext. I spelet får eleven 1 uppgift med texter där vissa ord eller tal dolts. Dessa ord eller tal har ersatts med fält där eleven antingen ska fylla i rätt ord, eller välja rätt ord i en lista. Ibland visas ett frågetecken ? efter fältet - om spelaren klickar på det så visas en ledtråd till vad som efterfrågas. Eleven har 3 försök på sig att skriva rätt ord i spelets luckor. En lucktext kräver oftast att läsaren förstår sammanhanget i texten för att kunna fylla i rätt ord. Det kan därför vara nödvändigt att läsa texten flera gånger. Lucktexterna har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven fyllt i alla luckor rätt har spelomgången klarats. Är någon lucka för svår går det att klicka på knappen Avbryt - då visas vad som ska stå i alla luckor - och spelaren får försöka klara lucktexten igen.Beräkning av kunskapspoäng och medaljer
Varje avklarad spelnivå i Dags för plural och genitiv ger 1 kunskapspoäng. Du kan samla maximalt 3 kunskapspoäng genom att klara alla 3 nivåer.
I spelet Dags för plural och genitiv kan du totalt få 9 medaljer. Medaljer delas ut baserat på hur många gånger du har klarat en nivå:
- Bronsmedalj: efter 2 avklarade omgångar.
- Silvermedalj: efter 5 avklarade omgångar.
- Guldmedalj: efter 10 avklarade omgångar.
Kunskapspoäng ges endast för nivåer som du inte har klarat tidigare, det vill säga de nivåer som ännu inte har förbockade gröna cirklar. Även efter att du har klarat en nivå och fått både kunskapspoäng och medaljer kan du fortsätta träna på den, men det ger inga fler kunskapspoäng eller medaljer.
Liknande spel
Mer från spelskaparen
Ytterligare spelinformation
Recensioner
Rapportera
Om du hittar ett stavfel eller annat som borde rättas till får du gärna ta kontakt med spelskaparen eller oss på Elevspel.
Kommentarer
Logga in för att skriva en kommentar.
Det finns totalt 1 kommentar om detta kunskapsspel.
6 december 2024 11:10