Vill du spela låsta spelnivåer?
Logga in som Plusmedlem här på plus.elevspel.se eller gå till Det finns - there is / there are på www.elevspel.se för att spela med annonser.
Logga in som Plusmedlem här på plus.elevspel.se eller gå till Det finns - there is / there are på www.elevspel.se för att spela med annonser.
Senaste händelserna i detta spel
En elev hade problem på nivå 1. Fyll i luckorna.
6 timmar sedan efter 1 sekunds spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 1. Fyll i luckorna.
8 timmar sedan efter 3 minuters spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Fyll i luckorna.
8 timmar sedan efter 2 minuters spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Fyll i luckorna.
8 timmar sedan efter 18 sekunders spelande.
En elev hade problem på nivå 1. Fyll i luckorna.
9 timmar sedan efter 31 sekunders spelande.
En elev fick alla rätt på nivå 2. Skriv svaret.
10 timmar sedan efter 10 minuters spelande.
En elev hade problem på nivå 1. Fyll i luckorna.
10 timmar sedan efter 1 sekunds spelande.
En elev fick alla rätt på nivå 1. Fyll i luckorna.
10 timmar sedan efter 2 minuters spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Fyll i luckorna.
10 timmar sedan efter 16 minuters spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Fyll i luckorna.
11 timmar sedan efter 8 minuters spelande.
Eleven får välja mellan "there is" och "there are".
Instruktioner till Det finns - there is / there are
Eleven ska välja mellan "there is" och "there are" i en lucktext. Även prepositioner tränas i spelet genom att de finns med i meningarna. På andra nivån får eleven översätta enkla meningar med "there is" och "there are".
1. Fyll i luckorna
Lucktext - Nivån innehåller 4 lucktext och alla tränas varje spelomgång. Lucktexternas ordning slumpas varje spelomgång. I spelet får eleven 4 uppgifter med texter där vissa ord eller tal dolts. Dessa ord eller tal har ersatts med fält där eleven antingen ska fylla i rätt ord, eller välja rätt ord i en lista. Ibland visas ett frågetecken ? efter fältet - om spelaren klickar på det så visas en ledtråd till vad som efterfrågas. Eleven har 2 försök på sig att skriva rätt ord i spelets luckor. En lucktext kräver oftast att läsaren förstår sammanhanget i texten för att kunna fylla i rätt ord. Det kan därför vara nödvändigt att läsa texten flera gånger. Det finns ingen tidsgräns. När eleven fyllt i alla luckor rätt har spelomgången klarats. Är någon lucka för svår går det att klicka på knappen Avbryt - då visas vad som ska stå i alla luckor - och spelaren får försöka klara lucktexten igen.2. Skriv svaret
Frågor med fritextsvar - Nivån innehåller 14 frågor, men det visas max 10 uppgifter per spelomgång. Eleven måste skriva det rätta svaret helt själv och har 3 försök på sig att skriva rätt ord eller mening i varje uppgifts textfält som är skiftlägeskänsliga, dvs att det är viktigt med stora och små bokstäver. Eleven får feedback på varje knapptryckning för att underlätta att skriva rätt svar. Vid korrekt inmatning blir texten grön och vid felaktig blir texten röd. Det finns ingen tidsgräns. När eleven skrivit alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.Beräkning av kunskapspoäng och medaljer
Varje avklarad spelnivå i Det finns - there is / there are ger 1 kunskapspoäng. Du kan samla maximalt 2 kunskapspoäng genom att klara alla 2 nivåer.
I spelet Det finns - there is / there are kan du totalt få 6 medaljer. Medaljer delas ut baserat på hur många gånger du har klarat en nivå:
- Bronsmedalj: efter 2 avklarade omgångar.
- Silvermedalj: efter 5 avklarade omgångar.
- Guldmedalj: efter 10 avklarade omgångar.
Kunskapspoäng ges endast för nivåer som du inte har klarat tidigare, det vill säga de nivåer som ännu inte har förbockade gröna cirklar. Även efter att du har klarat en nivå och fått både kunskapspoäng och medaljer kan du fortsätta träna på den, men det ger inga fler kunskapspoäng eller medaljer.
Liknande spel
Mer från spelskaparen
Ytterligare spelinformation
Recensioner
Rapportera
Om du hittar ett stavfel eller annat som borde rättas till får du gärna ta kontakt med spelskaparen eller oss på Elevspel.
Kommentarer
Logga in för att skriva en kommentar.
Det finns totalt 17 kommentarer om detta kunskapsspel.
3 oktober 2025 09:30
P
24 mars 2025 11:18
B
15 mars 2025 09:48
25 februari 2025 14:07
D
13 februari 2025 10:07
J
20 maj 2024 14:06
E
6 maj 2024 12:46
30 april 2024 10:50
S
21 mars 2024 09:40
7 februari 2024 12:40
L
17 oktober 2023 10:30
17 mars 2023 11:06
A
30 mars 2022 10:34
3 mars 2022 18:02
1 mars 2022 08:19
28 september 2021 14:01
Y
7 juni 2021 09:55