Vill du spela låsta spelnivåer?
Logga in som Plusmedlem här på plus.elevspel.se eller gå till Träd, bär och fåglar i svenska skogar på www.elevspel.se för att spela med annonser.
Logga in som Plusmedlem här på plus.elevspel.se eller gå till Träd, bär och fåglar i svenska skogar på www.elevspel.se för att spela med annonser.
Senaste händelserna i detta spel
Någon hade problem på nivå 1. Nivå 1.
15 timmar sedan efter 47 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 1. Nivå 1.
2026-03-02 12:20 efter 1 minuts spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Nivå 1.
2026-03-02 12:18 efter 1 minuts spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Nivå 1.
2026-03-02 10:18 efter 7 minuters spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Nivå 1.
2026-03-01 19:58 efter 7 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 3. Nivå 3 (Matcha rätt svar med bilden.).
2026-02-18 09:48 efter 2 minuters spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 3. Nivå 3 (Matcha rätt svar med bilden.).
2026-02-18 09:45 efter 2 minuters spelande.
Någon hade problem på nivå 3. Nivå 3 (Matcha rätt svar med bilden.).
2026-02-18 09:45 efter 34 sekunders spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 2. Nivå 2.
2026-02-18 09:44 efter 2 minuters spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 3. Nivå 3 (Matcha rätt svar med bilden.).
2026-02-18 09:43 efter 1 minuts spelande.
Ku kommer att få se bilder som du behöver matcha dem med rätt namn.
Instruktioner till Träd, bär och fåglar i svenska skogar
Titta på bilder på träd och matcha dem med rätt namn. Du kan spela det såväl hemma som på lektionstid.
1. Nivå 1
Flervalsfrågor - Nivån innehåller 13 flervalsfrågor (varav alla har bild), men det visas max 10 flervalsfrågor per spelomgång. Till varje fråga får spelaren två eller tre svarsalternativ. Endast ett av dessa är rätt. Det gäller för spelaren att hitta det rätta alternativet. Eleven har 3 hjärtan som ger eleven en ny chans på missade flervalsfrågor under en spelomgång. Frågorna har talsyntes på svenska. Svaren har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven valt alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.2. Nivå 2
Frågor med fritextsvar - Nivån innehåller 7 frågor (varav alla har bild) och alla tränas varje spelomgång. Eleven måste skriva det rätta svaret helt själv och har 3 hjärtan (extra försök) på sig att skriva rätt ord eller mening i varje uppgifts textfält. Svaren är inte skiftlägeskänsliga. Eleven har 3 hjärtan som ger eleven en ny chans på missade frågor under en spelomgång. Eleven får ingen feedback när svaret skrivs, vilket gör uppgiften lite svårare. Frågorna har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven skrivit alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.3. Nivå 3 (Matcha rätt svar med bilden.)
Frågor med fritextsvar - Nivån innehåller 5 frågor (varav alla har bild) och alla tränas varje spelomgång. Eleven måste skriva det rätta svaret helt själv och har 3 hjärtan (extra försök) på sig att skriva rätt ord eller mening i varje uppgifts textfält. Svaren är inte skiftlägeskänsliga. Eleven har 3 hjärtan som ger eleven en ny chans på missade frågor under en spelomgång. Eleven får ingen feedback när svaret skrivs, vilket gör uppgiften lite svårare. Frågorna har talsyntes på svenska. Det finns ingen tidsgräns. När eleven skrivit alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.Beräkning av kunskapspoäng och medaljer
Varje avklarad spelnivå i Träd, bär och fåglar i svenska skogar ger 1 kunskapspoäng. Du kan samla maximalt 3 kunskapspoäng genom att klara alla 3 nivåer.
I spelet Träd, bär och fåglar i svenska skogar kan du totalt få 9 medaljer. Medaljer delas ut baserat på hur många gånger du har klarat en nivå:
- Bronsmedalj: efter 2 avklarade omgångar.
- Silvermedalj: efter 5 avklarade omgångar.
- Guldmedalj: efter 10 avklarade omgångar.
Kunskapspoäng ges endast för nivåer som du inte har klarat tidigare, det vill säga de nivåer som ännu inte har förbockade gröna cirklar. Även efter att du har klarat en nivå och fått både kunskapspoäng och medaljer kan du fortsätta träna på den, men det ger inga fler kunskapspoäng eller medaljer.
Liknande spel
Mer från spelskaparen
Ytterligare spelinformation
Recensioner
Rapportera
Om du hittar ett stavfel eller annat som borde rättas till får du gärna ta kontakt med spelskaparen eller oss på Elevspel.
Kommentarer
Logga in för att skriva en kommentar.
E