Vill du spela låsta spelnivåer?
Logga in som Plusmedlem här på plus.elevspel.se eller gå till Linjer på www.elevspel.se för att spela med annonser.
Logga in som Plusmedlem här på plus.elevspel.se eller gå till Linjer på www.elevspel.se för att spela med annonser.
Senaste händelserna i detta spel
Någon fick alla rätt på nivå 1. Linje 1.
12 timmar sedan efter 1 minuts spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Linje 1.
15 timmar sedan efter 40 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Linje 1.
19 timmar sedan efter 1 minuts spelande.
Någon hade problem på nivå 2. Linjer 2.
20 timmar sedan efter 2 sekunders spelande.
Någon hade problem på nivå 1. Linje 1.
20 timmar sedan efter 26 minuters spelande.
Någon hade problem på nivå 2. Linjer 2.
20 timmar sedan efter 1 minuts spelande.
Någon fick 61 missar och 77 drag på nivå 2. Linjer 2.
20 timmar sedan efter 3 minuters spelande.
Någon fick 37 missar och 55 drag på nivå 2. Linjer 2.
20 timmar sedan efter 2 minuters spelande.
Någon fick 9 missar och 23 drag på nivå 2. Linjer 2.
22 timmar sedan efter 2 minuters spelande.
Någon fick alla rätt på nivå 1. Linje 1.
22 timmar sedan efter 42 sekunders spelande.
Lär dig olika typer av linjer. Lär dig namn på linjer och hur de ser ut.
Instruktioner till Linjer
Här lär du dig olika linjers utseende och vad de kallas. Några linjer kan se lika ut men orden kan skilja för hur du väljer att beskriva dem.
1. Linje 1
Flervalsfrågor - Nivån innehåller 13 frågor (varav alla har bild), men det visas max 10 uppgifter per spelomgång. Till varje fråga får spelaren tre svarsalternativ. Endast ett av dessa är rätt. Det gäller för spelaren att hitta det rätta alternativet. Eleven har 3 hjärtan (extraliv) som räddar eleven. Det finns ingen tidsgräns. När eleven valt alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.2. Linjer 2
Memory - Nivån innehåller 10 par (bestående av ord som paras ihop med bilder) och alla tränas varje spelomgång. Elevens uppgift är att hitta två kort som hör ihop. Hittas två spelkort som hör ihop tas de bort från spelplanen. Spelomgången är klar när alla 10 kortpar har hittats och memoryt har tömts på spelkort. Det finns ingen tidsgräns. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas vilka kortpar som hör ihop - och spelaren får försöka klara nivån igen.3. Linjer 3
Bokstavsbräde - Nivån innehåller 14 ord, men det visas max 10 ord per spelomgång. Spelaren visas ett bräde bestående av bokstäver i ett rutnät och ska dra med muspekaren eller fingret över bokstäverna tills ordet hittats. Orden som ska hittas är förlagda på brädet som läsbara ord och de listas i klartext bredvid ordbrädet. Klarar eleven att hitta alla sökta orden har spelomgången vunnits. Det finns ingen tidsgräns. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta orden - och spelaren får försöka klara nivån igen.4. Linjer 4
Frågor med fritextsvar - Nivån innehåller 12 frågor (varav alla har bild), men det visas max 10 uppgifter per spelomgång. Eleven måste skriva det rätta svaret helt själv och har 3 försök på sig att skriva rätt ord eller mening i varje uppgifts textfält som inte är skiftlägeskänsliga. Eleven får feedback på varje knapptryckning för att underlätta att skriva rätt svar. Vid korrekt inmatning blir texten grön och vid felaktig blir texten röd. Det finns ingen tidsgräns. När eleven skrivit alla rätta svar har spelomgången klarats. Är det för svårt går det att klicka på knappen Avbryt - då visas de rätta svaren - och spelaren får försöka klara nivån igen.Beräkning av kunskapspoäng och medaljer
Varje avklarad spelnivå i Linjer ger 1 kunskapspoäng. Du kan samla maximalt 4 kunskapspoäng genom att klara alla 4 nivåer.
I spelet Linjer kan du totalt få 12 medaljer. Medaljer delas ut baserat på hur många gånger du har klarat en nivå:
- Bronsmedalj: efter 2 avklarade omgångar.
- Silvermedalj: efter 5 avklarade omgångar.
- Guldmedalj: efter 10 avklarade omgångar.
Kunskapspoäng ges endast för nivåer som du inte har klarat tidigare, det vill säga de nivåer som ännu inte har förbockade gröna cirklar. Även efter att du har klarat en nivå och fått både kunskapspoäng och medaljer kan du fortsätta träna på den, men det ger inga fler kunskapspoäng eller medaljer.
Ytterligare spelinformation
Recensioner
Rapportera
Om du hittar ett stavfel eller annat som borde rättas till får du gärna ta kontakt med spelskaparen eller oss på Elevspel.
Kommentarer
Logga in för att skriva en kommentar.
Det finns totalt 6 kommentarer om detta kunskapsspel.
O
4 september 2024 15:33
26 augusti 2022 12:06
S
27 januari 2022 13:21
4
11 mars 2021 09:06
M
25 november 2019 16:23
20 december 2018 09:37